Oficiální stránky městyse Čestice

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Email Tisk PDF

Vážení spoluobčané,

dovolte mě, abych vám všem popřál do nastupujícího roku 2015 hodně zdraví, štěstí, klidu a spokojenosti. Doufejme, že bude tento rok šťastnější a úspěšnější než ten minulý, který právě skončil.

V minulém příspěvku jsem Vás informoval o čtvrtletních výsledcích soutěže „Jihočeši třídí odpady“, kde jsme byli na průběžném druhém místě. V konečném hodnocení za čtyři započítávaná čtvrtletí jsme nakonec obsadili první místo z cca 150 Jihočeských obcí a to v kategorii 500 - 2000 obyvatel. V této soutěži se hodnotí množství vytříděných odpadů v přepočtu na jednoho obyvatele obce. Započítávány jsou plastové obaly, papír, skleněné obaly, kompozitní obaly a oddělený sběr železa. Rád bych všem, kteří napomohli k tomuto výsledku, poděkoval, a to nejen jednotlivcům, ale i dětem ze Základní školy a Mateřské školy v Česticích, které vydatně přispěly svým zapojením do sběru papíru. Svůj podíl na tom má i nově otevřený sběrný dvůr, kde se všechny tyto komodity dotřiďují.

Přestože všichni mají možnost odložit odpad na místě k tomu určeném, stále dochází k tomu, že někteří odkládají odpad do volné přírody a zakládají tak černé skládky, které nakonec musíme my zlikvidovat. V loňském roce tomu tak bylo dvakrát.

V polovině prosince 2014 naši zákonodárci schválili novelu zákona o odpadech, která nám mimo jiné ukládá povinnost zajistit třídění biologicky rozložitelného odpadu (listí, tráva apod.) Bohužel zatím jsem nestihl nastudovat jeho celé znění, ale nezbyde nám nic jiného než se s tím vypořádat a zajistit naplnění litery zákona.

Dále bych rád shrnul nejdůležitější akce, které se nám podařilo realizovat v roce 2014.
- Dokončení sběrného dvora za podpory SFŽP
- Oprava kaple v Doubravici za podpory MMR
- Oprava části hřbitovní zdi v Česticích za podpory MMR
- Oprava části chodníků v Česticích za podpory POV - JČK
- Rekonstrukce ovocné aleje z Čestic na Kobylku za podpory SFŽP
- Oprava havarijního stavu elektroinstalace v sále Lidového domu v Česticích
- Oprava kanalizace od návsi ke Kalvárii v Česticích za podpory MMR

Na letošní rok 2015 máme zatím připraveny dvě větší akce, na které máme přislíbenou podporu. Jednou z nich je „Snížení energetické náročnosti budovy mateřské školy“, spočívající v zateplení pláště budovy a výměny oken a dveří. Podporu jsme získali ze Státního fondu životního prostředí ČR. Druhou akcí je „Oprava návsi v Krušlově“, zde bude zajištěno doplnění kanalizace, odvádějící dešťové vody, a zpevnění povrchů návsi. Podpora byla získána z Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Další akce jsou v různém stadiu přípravy a jejich realizace závisí na zajištění financování.

Na závěr mě dovolte, abych poděkoval všem zájmovým společenským organizacím a občanským sdružením za jejich práci při reprezentaci obce, za realizaci kulturních, sportovních a společenských akcích a popřál jim jen samé úspěchy v dalším roce.

 

Milan Žejdl – starosta

 
<<  Říjen 2020  >>
 P  Ú  S  Č  P  S  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Nejbližší akce: